חיפוש

הלבנת הון –החוק מאחוריכם

הלבנת הון –החוק מאחוריכם

הון שחור הוא כינוי לכסף המעורב בפעילות לא חוקית. בעבר, היה נהוג לכנות רק כספים מעסקאות סמים או פשיעה אחרת כהון שחור, אך עם השנים התרחב המושג וכעת גם כספים שהיו מעורבים בהעלמות מס, גם אם הורווחו בדרך חוקית – נחשבים כהון שחור. הכסף הזה יכול להגיע בכל צורה, אך לרוב מדובר על כמויות גדולות של מזומנים שיש להחביא או להפוך ללגיטימיים וברי שימוש. הדרכים לעשות זאת נקראות: הליך הלבנת הון, מאחר והן הופכות "הון שחור" להון שמותר להשתמש בו בכל מקום ואין צורך להחביא אותו עוד. הדרכים להשגת הון שחור הן רבות ומגוונות, אך יש כמה דרכים מרכזיות להלבין את אותו ההון שצריך לתת עליהן את הדעת.

שטר יורו

הלבנת הון – הדרכים שאליהן יש לשים לב

עסקים חוקיים – גורמי ביניים

ישנם עסקים המתקיימים באמצעות הזרמה קבועה של כמויות גדולות של מזומנים. ניתן לראות דוגמאות כמו מכולות שכונתיות, תופרות ועסקים קטנים. כל אלו משתמשים במזומן אשר כמעט ואין עליו פיקוח, מאחר ואין תיעוד מדויק של ההכנסות וההוצאות. חלק מהפושעים העוסקים בהלבנת הון  ניגשים לבעלי עסקים שמגלגלים מחזורים גדולים של מזומנים ומבקשים מהם להכניס חלק מהכסף השחור אל המחזור הזה. בתמורה, לאחר שבעל העסק מחזיר להם את הכסף המולבן, הם נותנים לו עמלה בדמות אחוזים. חשוב לציין כי גם במקרים כאלו, שני הצדדים נחשבים לחלק מהעבירה ובמידה ויתייצבו מול בית המשפט – שניהם יבואו על עונשם.

שימוש בחברת קש

זוהי חברה אותה מקימים בעלי ההון השחור. כלפי חוץ היא פועלת כחברה רגילה, בעלת שם ודיווחים משלה לרשויות, אך מתחת לפני השטח היא מבצעת פעולות של הלבנת הון והפיכת כסף שחור להון לגיטימי בדרכים עקלקלות ולא חוקיות. שימוש בחברת קש אינו חוקי כמובן, אך פעמים רבות הן מוקמות כדי לקבל הקלות במס וצרכים ארגוניים נוספים, כך שיכול להיות קשה להבחין בפעילות הלא חוקית המתבצעת מתחת לפני השטח.

רווחי הימורים

כמעט ובלתי אפשרי לפקח על כספי הימורים. אלו מלכתחילה נמצאים בשטח אפור מבחינה חוקית, ובמדינת ישראל כמעט ואין מקומות בהם אפשר להמר בצורה חוקית. אף על פי כן, ניתן להצהיר כי הכספים הרבים הם כספים שהגיעו מזכיות באתרי הימורים שונים או ממקומות בהם הדבר חוקי, ולעיתים כך מצליחים להלבין כספים בלתי חוקיים.

מטבעות דיגיטליים

למרות שטירוף הביטקוין מעט שכך עם הזמן, עדיין מדובר על תופעה שלמה של מטבעות דיגיטליים הנמצאים ברשת לבד ומגונים במגוון הגנות סייבר שונות. כמטבעות עלומים שכאלה, הם יכולים לספק אנונימיות לקונים ולמוכרים וכך לאפשר העברות כספים רבות בלא ידיעה מי הגורם שהביא את הכסף, מהיכן הכסף הזה הגיע ואפילו לאן הוא הולך. הידע המוגבל הזה מסייע בהלבנת הון ועושה זאת בקלות.

מעוניינים להמשיך לקרוא על צווארון לבן כנסו כאן

אולי תאהבו גם את

בית
חדרי שינה בירושלים

חדר השינה הוא המקום בו אנחנו מתחילים את היום ושאליו אנחנו חוזרים בסופו. הוא חלל כל כך חשוב ומשמעותי לנו, היות והוא מהווה את מקום

קרא עוד »
ריצוף צבעוני
סוגי ריצוף מומלצים לבית

ריצוף הבית הוא חלק בלתי נפרד מתהליך ארוך וממושך של שיפוצים. העשורים האחרונים, ובמיוחד בשנים האחרונות, חלו שינויים ושיפורים משמעותיים בסוגי הריצוף המוצעים כיום בשוק

קרא עוד »