חיפוש

מחיקת חובות ללא פשיטת רגל – האם זה אפשרי?

מחיקת חובות ללא פשיטת רגל – האם זה אפשרי?

להליך פשיטת רגל יש יתרונות מסוימים עבור בעל חוב בכך שהוא מגן עליו מפני נושיו, אך ההליך עלול להמשך שנים ארוכות. החוק מאפשר הגעה להסדר ללא הכרזה על פשיטת רגל באמצעות הסדר נושים. מאמר זה יתמקד ביתרונות הסדר זה

 

הסדר נושים

הליך פשיטת רגל אינו מתאים לכולם, הוא עלול להיות ארוך ויקר מדיי לחייבים מסוימים לכן מתאפשרת דרך אלטרנטיבית המעניקה הסדר חוב ללא הכרזה על פשיטת רגל ופתיחת הליכים. הסדר מסוג זה מאפשר דחית חוב לנושים, פריסת תשלומים או הסכמה על תשלום חלקי של החוב והסכמה על הפטר (פטור מחוב פשיטת רגל).

הסדר מסוג זה אפשרי גם לחייבים שהחלו בהליך פשיטת רגל. כל עליהם לעשות זה להגיע להסדר נושים באמצעות משא ומתן שיוביל להסכמה על אופן פריסת החוב וגודלו. טוב יעשו חייבים המעוניינים להגיע להסדר נושים אם יבצעו הליך מחיקת חובות עם עו"ד דניאל ינובסקי שיוכל לסייע במשא ומתן.

 

למה לא להכריז על פשיטת רגל?

הליך פשיטת רגל מאפשר לחייב, קרי אדם המצוי בחובות אך אינו מסוגל לשלם אותם, להגיע להסדר תשלומים שיאפשר לו לשלם את חלק מהחוב, לקבל פטור משאר החוב ולצאת לדרך כלכלית חדשה. פשיטת רגל הוא הליך שהחייב יכול ליזום.

ברגע שהוא מחליט לפעול כך, נושיו, הגורמים להם החייב חייב את הכסף, אינם יכולים ליזום נגדו הליך הוצאה לפועל והליכי הוצאה לפועל שהחלו יעצרו. אך לצד היתרונות, ההליך עלול להמשך שנים. כמו כן, פושט רגל אינו יכול להשתמש בהמחאות או כרטיסי אשראי.

מעבר לכך, על החייב לחשוב גם על המוניטין המקצועי שלו שעלול לחטוף מכה אנושה. חייב בפשיטת רגל גם אינו יכול להיכנס למינוס ודירוג האשראי שלו עלול להיפגע קשות. יתרה מזאת, במהלך הליך פשיטת הרגל החייב עלול לקבל צו איסור יציאה מהארץ.

 

למה כן ללכת על הסדר נושים

הסדר נושים מאפשר לחייב לסיים את המצב המשברי במהירות, ללא מגבלות וללא פגיעה במוניטין המקצועי שלו. יתכנו גם מצבים בהם הנושים יסכימו לוותר על הריבית והצמדה ואף על חלק כלשהו מהחוב עצמו כדי לא לצאת מופסדים. יש לזכור כי במגזרים מסוימים החייב והנושים שלו נדרשים להמשיך לעשות ביניהם עסקים.

אינטרסים משותפים אלה מחייבים אותם להגיע לפשרה שתאפשר את המשך שיתוף הפעולה העתידי. מנקודת מבטו של החייב, האינטרס שלו הוא להקדים עם הסדר הנושים לפני שיופעלו נגדו עיקולים וסנקציות אחרות.

 

אישור של בית המשפט

יש להבהיר כי הסדר נושים אינה קומבינה העוקפת את הרשויות ואת המדינה אלא הסכם הדורש אישור של בית המשפט לאחר הגשת בקשה. ההליך כולל גם הסכמה מצד הנושים ועותק של ההסכם מועבר לממונה על הליכי חידלון פירעון.

בית המשפט ימנה מנהל הסדר נושים שיכנס אסיפת נושים. אם הם יאשרו את הבקשה בית המשפט יכריע אם ההסדר טוב לנושים על פני מתן צו לשיקום כלכלי לחייב. בית המשפט עשוי לאשר הסדר, במקרים מיוחדים, גם ללא הסכמת רוב הנושים.

חובות

אולי תאהבו גם את

כמה עולה לפתוח תיק גירושין
כמה עולה לפתוח תיק גירושין?

גירושין היא החלטה משנה חיים שיכולה להיות בעלת השלכות רגשיות, כלכליות ומשפטיות משמעותיות. אחד השיקולים הראשונים כאשר שוקלים להתגרש העלות הכרוכה בהתחלת ההליך המשפטי. הבנת

קרא עוד »