חיפוש

ספריות 2020 – הטרנדים החמים של השנה

ספריות 2020 – הטרנדים החמים של השנה

הספרייה הוא חלל משמעותי מאוד מן הבית, היא יכולה לעמוד כחדר עצמאי בפני עצמה, היא יכולה להיות חלק מחדר עבודה או מן הסלון.

כאשר רוצים לתכנן ספרייה לבית ישנם כל שנה ושנה טרנדים אחרים שמסייעים לתכנן את הלוק של הספרייה.

כאשר בוחרים לתכנן את הספרייה, חשוב להבין מה מעוניינים שהיא תשדר – ישנן ספריות יוקרתיות, אלו יכללו לרוב ספרים בכריכה קשה, ארונות עץ מעוצבים בקפידה, לעומתן ישנן ספריות בסגנון מודרני תעשייתי – אלו יכללו הרבה יותר מתכת, עיצובים וספרים בצבעים קרים וכיוצא באלו.

כאשר עושים זאת, חשוב מאוד לעשות את זה בהתכתבות עם הסגנונות של שאר חדרי הבית שכן ספרייה תעשייתית למשל לא תתאים כל כך לבית שהוא ברובו בעיצוב כפרי – עיצוב שמלא בעץ בעיקרו. לכן, התאמה סגנונית כזו היא משמעותית, במיוחד בפריט שמציג המון על אישיות מחזיק הספרייה, לכן יש לתכנן את אלו בקפידה.

 

קודש בשילוב עם חול

אחד הטרנדים המשמעותיים בישראל הוא שילוב של ספריות שכוללות תכני קודש – ספרי הקודש השונים, ספרי פרשנות וחוכמה שנכתבו בעקבותיהם וכל סגנון אחר מן הסוג הזה, שעומדים לצידם של ספרים מודרניים לחלוטין.

ספריות קודש לצד ספריות חול מייצגות מראה מחד מרענן, מחובר לשורשים, חכם ואסתטי מאוד – השילוב של הכריכות בצבעים ובגוונים המשגעים שלהם, התוכן המשמעותי לחיי היום יום, לצד עיצובים מודרניים ומשתנים בהתאם לאורח החיים ואיתם גם הסגנונות השונים.

 

יעילות

כאשר בוחרים ומעצבים ספרייה אין ספק שהיא צריכה להיות יעילה. המשמעות של היעילות היא תכנון נכון של המדפים ושל הדלתות ביחס לסגנון הספרים שמוצגים, למשל אם ישנם הרבה ספרים גבוהים יחסית (לרוב סגנון של ספרי עיון) כדאי לתכנן בהתאם את המדפים כך שיהיו נוחים לשליפה.

אספקט אחר של היעילות הוא אופן סידור מוצלח של הספרים כך שניתן יהיה לאתר אותם במהירות, המשמעות יכולה להיות דלתות שקופות של ארון הספרייה, או שיטת סידור מקובלת וסדורה שתסייע למקם את הספרים ולמצוא אותם במהירות המתאימה.

 

אסתטיות

לצד היעילות, ספרייה מוצלחת היא אסתטית, המשמעות היא לא רק בסוג המדפים והארונות אלא גם באופן שבו הספרים מסודרים. ספרים יכולים להיות מסודרים אסתטית בכל מיני שיטות, השיטה הבולטת שבהם היא שיטת הצבעים.

השיטה הזו קלה במיוחד כאשר מדובר בספריית קודש שכן ספרים רבים מעוצבים באופן דומה ויכולים לייצר מראה מונוכרומטי שהולך נהדר הן עם עיצוב מודרני והן עם עיצובים אלגנטיים כפריים או יוקרתיים – סט ספרי קודש בצבע אפור, שיושבים על מדפי עץ, יכולים לייצר את המראה המיוחל בקלות.

אם כן, טרנדים רבים יכולים לנחות על ספריית הבית שלכם – שילוב של קודש וחול, סידור ספרים לפי גוונים שונים וכמובן היעילות של הספרייה – אין ספק שזה תמיד באופנה.

 

חדר מסודר

אולי תאהבו גם את