ארכיון הקטגוריה: עורך דין דיני צבא

עריקים ועריקות שימו לב לפוסט הבא

עריקים ועריקות שימו לב לפוסט הבא

אנו חיים בעולם בו מחדירים לנו כל הזמן כחלק מהחינוך שזכותנו לא להיות במקום בו אנחנו לא רוצים להיות, זה מתיל כבר בגילאי התיכון שבהם כאשר התלמיד מתלונן או מתקשה הוא יכול לשמוע את המשפט אף אחד לא הכריח אותך להיות כאן פעמים רבות.

בדרך כלל שנמאס לנו ממשהו אנחנו מנסים להימנע מלהיות בו, למשל כשתלמיד תיכון מרגיש שהגיעו מים עד נפש והתקופה הלימודית קשה לו מדי, יש תלמידים שבוחרים פשוט לא להגיע לבית ספר לכמה ימים, בדרך כלל הדבר לא מקובל על בית הספר אבל יכולים לקבל את זה בהבנה.

אך בין ימי התיכון לחיים הבוגרים ישנה תקופה שאותה עוברים רוב הנוער הבוגר והיא תקופת השירות הצבאי.

בתקופת השירות נתקל פתאום הנער בבעיה שאליה הוא לא רגיל, בגיל ההתבגרות יש מעין הרגל לברוח ובשירות הצבאי אין אפשרות למצב כזה, רוב החיילים באמת מצייתים לחוקים הצבאיים, מגיעים בזמן, מתייצבים כשהצבא מזמן אותם ועוד.

אך ישנו מצב שקורה לעיתים, שבו מחליט החייל מסיבות שונות- לפעמים מסיבה מוצדקת, שלא להגיע לצבא ללא אישור.

כשמדובר בבית ספר או עבודה קוראים לתופעה הזו הברזה ולמונח הצבאי המקביל קוראים נפקדות, רק כאשר מדובר בתקופה של פחות מעשרים ימים, לאחר עשרים ימים של אי הגעה לשירות הצבאי המצב נקרא עריקות.

מהי עריקות?

עריקות מהצבא זהו מצב בו החייל אינו נמצא או מגיע לשירות צבאי בלי רשות מהצבא.

ישנם מקרים רבים שבהם החייל נקרא נפקד או עריק (בהתאם להגדרות המתאימות), בחלקם החייל לא הגיע לשירותו הצבאי מעולם, זאת אומרת לא התייצב במועד בגיוס המיועד לו, בחלק מהמקרים החייל יצא לחופשה ולא חזר או כל מיני מקרים שונים ומגוונים שיכולים לקרות.

עונש על עריקות:

אם מדובר במקרה שבו החייל עזב את היחידה שלו כבר מהיום הראשון שעזב הוא נקרא עריק והעונש שלו יהיה בהתאם להגדרות העונש לעריק צבאי.

עריקות נקראת עבירה פלילית ולכן העריק מטופל על ידי מדור עריקים בשלישות הראשית עם מעורבות מלאה של המשטרה הצבאית.

כשהחייל מגיע למצב שהטיפול בעבירתו מגיע למדור עריקים חשוב שיהיה מודע שעונשו יכול להגיע אפילו לחמש עשרה שנות מאסר.

חשיבות עורך דין במקרה של עריקות מהצבא:

חשוב להיעזר בעורך דין צבאי המבין היטב בנושא זה של עריקות, אם יש לחייל סיבה בגינה הוא עורק חשוב שעורך הדין בו הוא נעזר יבין את הבעיה ויוכל לעזור לו לצאת מהתסבוכת אליה הגיע עם העונש הקל ביותר.

דבר נוסף שיש לדעת הוא שאין להקל ולהחליט לנסות להתמודד לבד כשמדובר בעריקות צבאית מכיוון שעורך הדין המקצועי יכול לעזור ולנסות למצוא פתרון שהחייל עצמו אינו מכיר למרות שהוא נמצא בתוך המערכת הצבאית.

הרסת ציוד צבאי? דע מה צפוי לך

הרסת ציוד צבאי? דע מה צפוי לך

עצרו רק לרגע וחשבו על מקום העבודה שלכם, כמה ציוד יש בו, איך בכל רגע שאתם נמצאים באזור בו אתם עובדים אתם נוגעים, מזיזים ומרימים רכוש ששייך למשרד או למקום שבו אתם עובדים.

כמעט כל ילד קטן שמע מהמורה שלו את המשפט לא לצייר על השולחן בכיתה כי זה רכוש של בית ספר ואסור להשחית אותו.

כל שלב שאדם עובר בחיים ומגיע לסביבה מסוימת מסבירים לו מחדש שאסור לו להשחית את הרכוש או להרוס את הסביבה בה הוא נמצא.

כמו כל מסגרת גם במסגרת הצבאית החייל פוגש ברכוש השייך למסגרת בכל דקה ביום, אם זה ביומו הראשון בצבא, בבקו"ם כשהוא מקבל מדים וציוד צבאי ואם זה בקבלת הנשק מאוחר יותר, השלב הבא של החיילים הוא הטירונות וגם שם משתמשים בציוד צבאי רב.

כל יום בכל פעולה משתמש החייל בציוד ששייך לצבא ולכן הסיכוי שיעבור על עבירת רכוש בזדון או בלי כוונה היא הגיונית ויכולה לקרות באופן מזדמן לכל אחד.

מהי עבירת רכוש?

ישנם כמה סוגים של עבירות רכוש והיחס אל החייל שעבר על עבירת רכוש של אחד הסוגים משתנה בהתאם לחומרת מעשיו.

הסוג הראשון הוא כמובן הוצאה של רכוש מחוץ לתחומי המקום שהוא אמור להיות בו, הדוגמא הטובה ביותר לכך היא נשק, אחת העבירות הנפוצות בתחום עבירות רכוש הן עבירות נשק, זאת אומרת עבירות בהן החייל לקח את נשק והוציא אותו מחוץ ליחידתו בלי רשות מהמפקד.

כמובן שהעבירות הללו יכולות להיות גם מתוך כוונה של החייל למכור כלי נשק ולהרוויח בזה כסף, במקרים בהם החייל רצה לעשות שימוש אזרחי ברכוש צה"ל ההתייחסות אל עבירתו היא מבין החמורות ביותר אפילו פליליות. אתם לא רוצים להגיע למצב שבו אתם צריכים לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי רובי סטאר.

סוג נוסף של עבירה צבאית בתחום עבירות רכוש היא הריסת רכוש צה"ל, למעשה להוציא רכוש כלשהו משימוש, לעיתים הדבר נגרם בגלל רשלנות של החייל ולא מתוך כוונה להשחית את אותו הרכוש, למשל חייל שגרם נזק למתקן צבאי כלשהו והוציאו מכלל שימוש או שהמתקן נזקק לתיקון כלשהו.

מהו העונש על עבירת רכוש?

עבירות רכוש בצבא הן רבות בסוגן ולכן גם העונשים הם שונים ורבים, בחלק מהמקרים הטיפול בחייל יעבור לטיפול במשטרה הצבאית בגלל חומרת מעשיו. במקרה בו החייל זומן לחקירה במשטרה צבאית מומלץ ואף אפשר להגיד שהוא חייב לקחת עורך דין צבאי המבין בתחום זה ובפרט בעבירה עליה עבר החייל ,בכדי לצאת מהמצב אליו הכניס את עצמו ,בעונש הקל ביותר.

גם המקום בו יישפט החייל תלוי בגודל העבירה, זאת אומרת ישנם חיילים שיעלו לדין משמעתי ביחידה שלהם וישנם חיילים שיגיעו למצב של משפט בבית דין צבאי, חשוב לדעת שהעונש, העבירה ומקום המשפט תלויים זה בזה וכל אחד משפיע על השני.

 

סוגים שונים של עבירות צבאיות ומהו עונשן

סוגים שונים של עבירות צבאיות ומהו עונשן

כמעט לכל מסגרת שאליה מגיעים ברחבי העולם ניתן לראות שינם חוקים שמי שעובר עליהם יכול להיענש.

כאשר מדובר במערכת צבאית החוקים נוקשים יותר ובהתאם אליהם גם העונשים, לא סתם הרמטכ"ל הרביעי של צה"ל משה דיין אמר את המשפט המפורסם שלו: "חייל שלא ישב בכלא הוא לא חייל".

כאשר נמצאים זמן ממושך כל כך של כשלוש שנים באותה מסגרת ,נוקשה ובעלת חוקים מגבילים רבים רוב הסיכויים שהחייל יעבור על אחת העבירות ואז הדבר יגרום לקבלת עונש.

כמובן שכמו בכל דבר, ישנן עבירות צבאיות בדרגות שונות ומגוונות, כמובן שחייל שאינו מגיע לבסיס באופן פתאומי וללא הודעה מראש אינו דומה לחייל שפגע בביטחונה של מדינת ישראל ובהתאם העונשים שונים מאוד ויכולים להגיע להבדל עצום ביניהם.

דבר חשוב שהרבה מהחיילים ומהאזרחים אינם מודעים אליו זה שאם חייל עבר עבירה במהלך שירותו הצבאי ועבר משפט פלילי צבאי הרישום הפלילי שנרשם לו ילווה אותו למשך המשך חייו באזרחות.

ישנן עבירות צבאיות רבות והן מתחלקות למספר סוגים, לפי הקטגוריה שאליה משתייכת העבירה נקבע גם חומרת העונש:

סוגי עבירות צבאיות:

עבירות של נוכחות בצבא:

אחד הסוגים הנפוצים ביותר של עבירות צבאיות אלו עבירות נפקדות ועריקות, כשחייל אינו מגיע לצבא פחות מעשרים ואחד ימים הוא נחשב כנפקד ולכן הוא יישפט ביחידה שלו על ידי קצין שיפוט, אבל אם היה לא הגיע לשירותו הצבאי יותר מעשרים ואחד ימים הוא נקרא עריק והמשפט שלו יתקיים בבית דין צבאי.

פגיעה ברכוש צבאי:

במהלך השירות הצבאי החיילים נפגשים בציוד צבאי רב, החל בשמירות צבאיות עם נשק ששייך לצבא ועד ציוד במגורים הצבאיים או בכל מקום אחר בצבא, פגיעה ברכוש צבאי היא עבירה לכל דבר וחייל יכול לעמוד על כך לדין צבאי.

החיילים בצבא במהלך שירותם הצבאי נקראים חלק מרכוש צה"ל, זאת אומרת פגיעה בחייל אחר או אם החייל מנסה לפגוע בעצמו נקרא גם כן פגיעה ברכוש צבאי.

כמובן שאין דומה פגיעה בחייל ופגיעה בציוד צבאי אך שניהם נמצאים תחת הכותרת של פגיעה ברכוש הצבא והעונש לעבירה זו יכול להיות חמור בהתאם לחומרת העבירה.

עבירות בתחום הביטחון:

כאשר מדובר בעבירות ביטחוניות בצבא העונשים הם החמורים ביותר והצבא אינו לוקח את הסיכון שהחייל יפגע בביטחון המדינה כולה.

מסופר על מקרה שבו חייל קנה גריל של חברת WEBER והחליט שהוא מספר על הגריל גז המודרני שהוא קנה לחברים. בקיצור, מהר מאוד הם הסבירו לו שהגריל גז מתאים לגינה של הפלוגה ושהוא יכול לשמש אותם יופי במהלך כל השנה.

עבירות אלו הן עבירות שונות ומגוונות וישנם דברים שנחשבים כפגיעה קלה בביטחון והעונש הוא בהתאם, הדברים הנכללים בעבירות אלו הם העברת מידע מסווג, מסירת מידע לאויבי המדינה וכן עבירות ריגול.

עבירות אלו הן העבירות הנדירות ביותר מכיוון שחיילים רבים אינם מסוגלים או רוצים לפגוע בביטחון המדינה אך ישנם חיילים שמחליטים לעשות מעשה קשה מאוד של פגיעה ישירה בביטחונם של האזרחים במדינה והעונשים הם החמורים ביותר במערכת הצבאית כראוי.